Liikunnallinen nelihenkinen perhe asuu idyllisellä Paloheinän asuinalueella Helsingissä. Koti on heille sydämen asia ja yhteinen tärkeä juttu.

Kodin ongelmat liittyivät paljolti arkeen. Eteinen on haastava: kun koko perhe tulee kotiin samaan aikaan, ei siinä oikein mahdu kulkemaan. Keittiökin on aika pieni ja vanhanaikainen. Takapihalle kuljetaan kylpyhuoneen kautta, mikä harmittaa perhettä erityisesti juhlapäivinä, kun vieraat joutuvat kulkemaan pihalle sitä kautta.
Tutustu remonttiin ja upeaan Cello-keittiöön
Alakerran pohjaratkaisu muuttui remontin myötä merkittävästi. Keittiön ikkunaa vastapäätä rakentui uusi seinä, ja keittiön paikalle tehtiin tyyliltään ajaton kodinhoitohuone, joka toimii myös eteisen tavaroiden säilytykseen. Tero muovasi asunnon pohjaa niin, että käynti takapihalle on luontevasti olohuoneesta.

Uusi Cello-keittiö rakentui olohuoneen jatkeeksi luoden oleskelutiloihin lisää avointa tilaa. Kompaktin kokoisessa, mutta näyttävässä keittiössä on pähkinän sävyiset Mertala-ovet ja mustat vetimet. Kylmälaite ja astianpesukone ovat integroituja, ja liesituuletin on upotettu huomaamattomasti seinäkaapin pohjaan. Uuden keittiön kalusteiden hinnaksi muodostui 2 563 €.

Vaaleat kiiltäväpintaiset tasot sekä kullan sävyinen allas ja hana tuovat keittiöön ripauksen ylellisyyttä. Kodinkoneet Electrolux, hanat Damixa, allas Stala. Taso: Louhistones Marazzi Crema Marfil Lux 12 mm, Louhi New Pure White 20 mm

Vasemmalla: Samat Cello-keittiön Mertala-ovet päätyivät myös kodinhoitohuoneen kaapistoihin. Säilytystila on maksimoitu käyttämällä lähes kattoon saakka ulottuvia kaappeja. Pesutornin vieressä on laatikostoja, joista tavarat on helppo ottaa esille. Hyvä valaistus ja iso allas lisäävät kodinhoitohuoneen käyttömukavuutta. Allas Stala, hana Damixa, pesukoneet Electrolux. Lattialaatta Brystone 60x60 cm. Oikealla keittiö.
Varaa aika keittiösuunnitteluun
Katso lähin Cello-keittiöitä myyvä K-Rauta ja varaa ilmainen suunnitteluaika keittiöremonttiin. Tervetuloa tutustumaan mallistoon!
Keittiösuunnitteluohjelma
Suunnitteluohjelman avulla voit suunnitella oman keittiösi ja katsoa sen hinnan heti. Voit halutessasi lähettää suunnitelman valitsemaasi K-Rautaan ja varata ajan keittiöasiantuntijalle.
Tutustu Cello-keittiömallistoon
Aloita oman keittiösi suunnittelu. Tutustu edulliseen Cello-keittiömallistoon!
Yläkerran tilat
Yläkerrassa Tero laittoi käytännössä kaikki pinnat uusiksi. Huonejärjestyskin muuttui: yksi uusi seinä mahdollisti yläkertaan kolmannen makuuhuoneen. Päämakuuhuoneen kaappi poistettiin ikkunan edestä.


Makuuhuoneissa on käytetty Cello-keittiön kalusteita. Ovimalliksi Tero valikoi valkoiset Nisula-keittiön ovet. Kattopaneelina on liimatusta kuusiaihiosta valmistettu, valmiiksi käsitelty leveä Cello-paneeli. Lattiassa 1-sauvainen Cello Azure window -parketti.
Kylpyhuone ja wc-tilat
Alakerran vanha kylpyhuone oli epäkäytännöllinen, sillä samassa tilassa käytiin suihkussa ja pestiin pyykkiä, sekä kuljettiin pihalle ja takaisin.

Alakerran kylpyhuoneen lattiassa on Ceppo Di Gre Beige -laatta koossa 60 x 60, seinissä Cello Cottage ja Marazzi Altissimo. Allaskaappi Cello Bay roosan sävyisenä, malja-allas Cello B. Taso Louhistones. Valkoinen sivukaappi maalautettu allaskaapin sävyyn maalaamossa.


Yläkerran wc:n seiniin Tero valitsi kauniin kukkakuvioidun Rocko Villa Augusta -levyn. Allas Cello W plus 60 cm, allaskaappi Cello Lake 60 cm Lake-vetimellä. Led-valopeili Cello Moon Dim. Katossa sisustuspaneeli Cello 15x175x2370 STS4. Lattiassa ruskea Cello Brystone -lattialaatta.

Tero valitsi asuntoon Cellon 1-sauvaisen Azure window -parketin. Sisäovet Swedoor.
Pihan uusi ilme

Tero vieraili K-Raudassa ja muovasi takapihalle viihtyisän kokonaisuuden.
Kaikki kuvat: Niklas Palmu / Brändi Klinikka
Näillä remontti toteutettiin:
Parketti Cello Oak Azure Window 1S 2200x180x14mm 2,77m²
Parketti Cello Oak Azure Window 1S 2200x180x14mm 2,77m²
79,90€/m²
221,33€/pkt
Remppa vai muutto -tuote
Lattialaatta Altissimo 60x60 Lux RT 1,08m²
Seinälaatta Cello Cottage 7,5x30 valkoinen 1m²
Solumuovi PROF 2mm+kalvo 1503 1x50m
Lattialaatta Cello Brystone 60x60 ruskea R10B RT 1,08 m²
Lattialaatta Cello Brystone 60x60 ruskea R10B RT 1,08 m²
74,90€/m²
80,89€/pkt
Remppa vai muutto -tuote
Lattialaatta Stone 60x60 Sand R10B RT 1,08m²
Saunapaneeli Cello 15x140x2100 STS3 lämpökäsitelty haapa 6kpl
Saunapaneeli Cello 15x140x2100 STS3 lämpökäsitelty haapa 6kpl
139,24€/pkt
84,90€/m²
Remppa vai muutto -tuote
Saunapaneeli Cello 15x140x3000 STS3 lämpökäsitelty haapa 6kpl
Saunapaneeli Cello 15x140x3000 STS3 lämpökäsitelty haapa 6kpl
198,67€/pkt
84,90€/m²
Remppa vai muutto -tuote
Lattialaatta Ceppo di Gre 60x60 Beige RT 1,08m²
Sisustuspaneeli Cello 15x175x2370 STS4 TK valkolakattu päätypontattu
Sisustuspaneeli Cello 15x175x2370 STS4 TK valkolakattu päätypontattu
82,52€/pkt
52,90€/m²
Remppa vai muutto -tuote
Allaskaappi Cello Bay L59cm S46cm K56 cm roosa 2 vetolaatikkoa
Malja allas Cello B valkoinen 35cm
Sivukaappi Cello Wave valkoinen L35 S20 K70cm
Allaskaappi Cello Lake L60 S45 K45cm tumma puu 1 vetolaatikko ja sisälaatikko
Allaskaappi Cello Lake L60 S45 K45cm tumma puu 1 vetolaatikko ja sisälaatikko
469€/kpl
Remppa vai muutto -tuote
