Kuumavesipesuri Kärcher HDS 12/18-4 SXA
KÄRCHER PROFESSIONAL
  • Tuotenumero: 502643619
  • EAN-koodi: 4066529078438
  • Easy!Force -pesukahva
  • tuottaa myös höyryä
  • Servo Control -paineensäädin
  • automaattinen letkukela
Lue koko tuotekuvausKatso liitetiedostot
Kärcher kesäkuvasto
karcher-esite-2026-etusivu-krauta-mobiili.jpg
Selaa Kärcherin kesäkuvastoa ja löydä sopivat tuotteet projektiisi. Edut voimassa 30.6.2026.
1 tuotetta
Toimitus
Ei ostettavissa verkosta
Myymäläsaatavuus
Tilaustuote
  • Tuotenumero: 502643619
  • EAN-koodi: 4066529078438
Kärcherin uudet HDS-supersarjan kuumavesipesurit on suunniteltu vaativaan ammattikäyttöön – kohteisiin, joissa painepesureilta edellytetään sekä suurta vedentuottoa että korkeaa työpainetta. Uudet supersarjalaiset edustavat kestävää rakennetta, helppoa huollettavuutta ja parasta työergonomiaa. Kärcher HDS tarjoaa miellyttävän ja ergonomisen käyttökokemuksen myös haastavissakin käyttökohteissa ja erittäin pitkäkestoisissa puhdistustehtävissä. HDS 12/18-4SXA -kuumavesipesurin 1200 l/h vedentuotto, 180 baarin työpaine ja tehokas lämmityspoltin ovat optimaalinen yhdistelmä likaa irrottavaa ja sitä kohteesta pois siirtävää voimaa. SXA-malleissa on vakiona uusi automaattinen letkukela, joka kelautuu molempiin suuntiin myös paineen alaisena, ja jopa 45 asteen kulmassa. 20 metriä pitkä Ultra Guard -korkeapaineletku on Teflon®-pinnoitettu. Erinomaisen kelautuvuuden lisäksi sen naarmuuntumista estävä suojakerros tekee siitä pitkäikäisen ja äärimmäisen helpon puhdistaa. Tehokkaan pumpun ja suuren lämmityskierukan ansiosta laitteen paine ja vedentuottokyky säilyvät tasaisina myös korkeissa lämpötiloissa. Lämmityspoltin tuottaa myös kuumaa höyryä aina 155 °C saakka. Toimintoja voidaan säätää pikavalintakiekolla, ja selkeät valosymbolit informoivat käyttäjää huolloista, mahdollisista poikkeamista ja esimerkiksi säiliöiden täyttötarpeesta. Ergonomisesti muotoiltu Easy!Force -pesukahva käyttää korkeapainesuihkusta syntyvää rekyylivoimaa liipaisimen painamiseen. Easy!Lock -pikakiinnitysjärjestelmän ansiosta varusteiden kiinnitys on erittäin nopeaa. Kärcherin patentoima suutinteknologia tuottaa koko leveydeltään tasaisen voimakkaan korkeapainesuihkun, jonka ansiosta pesurin puhdistusteho on erinomainen. Pehmeä SDS-iskunvaimennus tasoittaa korkeapainejärjestelmän värähtelyä ja painepiikkejä. Tämä tarjoaa miellyttävämmän työskentelyn ja suojaa myös mekaanisia osia värinän aiheuttamalta rasitukselta. Eco-käyttötilassa pesuri toimii taloudellisimmalla lämpötila-alueella ja maksimaalisella vesimäärällä. Suuren vesimäärän ja työpaineen ansiosta useat pesutehtävät voidaan suorittaa taloudellisella Eco-asetuksella, mikä takaa paremman polttoainetalouden ja pienemmät päästöt. Kääntyvät pyörät edessä, isot kumipyörät takana ja ergonomiset työntökahvat takaavat laitteen helpon liikuteltavuuden. Takaosassa sijaitseva jalkapainike mahdollistaa pesurin turvallisen kallistamisen, ja helpottaa näin kynnysten ylittämistä ja kuormaamista. Pitkän elinkaaren ja varman toiminnan takaavat korroosiosuojattu vankka runko, 3-mäntäinen messinkinen aksiaalipumppu, lujat keraamiset männät sekä nelinapainen sähkömoottori. Annostelijoilla varustetut vakio-pesuainesäiliöt mahdollistavat pesukemian helpon ja turvallisen annostelun. Entistä suurempi syöttövesisuodatin suodattaa tehokkaasti epäpuhtaudet ja pienet partikkelit syöttövedestä, ja suojaa näin pumppua. Suodatin on sijoitettu pesurin takaosaan ja on erittäin helppo irrottaa ja puhdistaa. HDS-pesureissa on vakiona myös kalkinestojärjestelmä. Pesurinsuoja-aineelle (RM 110) on oma säiliö ja annostelija, joka voidaan säätää tuloveden kovuutta vastaavaksi. Tämä tarjoaa suojaa lämmityskierukalle ja muille kuuman veden kanssa kosketuksissa oleville komponenteille. • järeä ja tehokas kuumavesipesuri ammattikäyttöön • vesijäähdytteinen kolmivaihemoottori • automaattinen, kevyesti rullautuva letkukela • Servo Control -paineen ja vesimäärän säätö pesukahvassa • kiertymätön AntiTwist -letku • Easy!Force -pesukahva ja Easy!Lock -pikakiinnitysjärjestelmä • soveltuu biodieselkäyttöön HDS 12/18-4SXA -pesurissa on kannellinen säilytystila suojavarusteita, tarvikkeita ja puhdistusaineita varten. Tarvikkeet kulkevat näin kätevästi pesurin mukana ja ovat suojassa roiskevedeltä ja pölyltä. Virtajohdolle ja on oma kiinnityskoukku ja suihkuputken tukevat kiinnityspisteet ovat helposti käyttäjän ulottuvilla pesurin molemmilla sivuilla. Tekniset tiedot: • jännite: 3 Ph / 400 V / 50 Hz • pistotulppa: 3-vaihe / 32 A • vesimäärä: 600–1200 l/h • työpaine: 30–180 bar / 3–18 MPa • maksimilämpötila (12 °C syöttövedellä): 80–155 °C • liitäntäteho: 8,4 kW • letkukela: automaattinen • korkeapaineletkun pituus: 20 m • virtajohdon pituus: 5 m • suihkuputki: 101 cm • paino: 198 kg • mitat: P 133 x L 75 x K 121 cm