Alasvalo Ensto Velox ALFD125PU 11W/840 led IP44
ENSTO
  • Tuotenumero: 502045279
  • EAN-koodi: 6438389007985
Lue koko tuotekuvausKatso liitetiedostot
Toimitus
Ei ostettavissa verkosta
Myymäläsaatavuus
Tarkista saatavuus myymäläkohtaisesti
  • Tuotenumero: 502045279
  • EAN-koodi: 6438389007985
Enston alasvalo Velox ALFD125PU IP44 11W/840 led on tyylikäs kehyksetön led-yleisvalaisin, joka luo rajatonta valoa niin kotiin kuin toimistoonkin. Paneelivalaisimen kehyksettömyys luo laajan ja valaisevan pinnan. Velox Frameless -alasvalo on tyylikäs ja sulavalinjainen osa modernia sisustusta niin valolla kuin ilmankin. Velox Frameless-valaisimet sopivat uudiskohteisiin sekä erilaisiin remonttikohteisiin. led-paneelivalaisimet kuuluvat moderniin ja klassiseen sisustukseen. Enston valaisimien asennettavuus ja valotekniikka ovat maailman huipputasoa. Enston paneelivalaisin on pyöreä ja sen halkaisija on 125 mm ja paksuus 13 mm. Valaisimen runko on alumiinia ja häikäisysuoja opaalilevyä. Valon värilämpötila on 4000 K, jolloin valo on neutraali, silmälle miellyttävä, mutta tehokas valaistuksessa. Kattoon upotettava valaisin kuuluu IP44 –kotelointiluokkaan, joten sen voi asentaa myös kodinhoito-, kylpyhuone- ja wc-tilaan. Arkisia toimia helpottavat kodinhoitohuoneen tehokas ja häikäisemätön valaistus. Valaisin sulautuu huomaamattomasti sisustukseen sekä erilaisiin kattoratkaisuihin tyylikkäästi. Led-valaisin soveltuu pohjoismaisiin vuodenaikoihin, jolloin käyttöympäristön lämpötila voi olla -20 - +30°C. Valaisimen mukana toimitukseen kuuluu Triac-himmennettävä liitäntälaite, jolla voit säätää valon kirkkautta portaattomasti. Himmentimen avulla voi säätää valaistusta vaikuttaen näin tilan tunnelmaan. Tekniset tiedot: - valonlähde: led - häikäisysuoja/ optiikka/kupu: opaalilevy - asennustapa: upotettava, upotusaukon koko on 105 mm - ketjutettavuus: ketjutettava - sähköinen liitäntä (napaluku x johtimen poikkipinta): 2 x 1,5 - sähköinen liitäntä: liitintyyppi: jousiliitin - valon värilämpötila: 4000 K - ra-indeksi: Ra>80 - led-valaisimen valovirta: 760 lm - led-moduulin valovirran pysyvyys l70: 50000 h - valaisimen ottoteho (W): 11 W Asennus Enston alasvalo Velox ALFD125PU IP44 11W/840 led asettuu kattopintaan tyylikkäästi kehyksettömän ja kevyen rakenteensa ansiosta. Velox valaisimen mukana tulevat kiinnitysjouset nopeuttavat ja helpottavat valaisimen asennusta. Pyöreä valaisin asennetaan upotusaukkoon, jonka koko on 105 mm. Valaisimen toimitukseen sisältyy myös asennusta helpottava erillinen 2 x 1,5 mm² ketjutusrasia. Näin johtojen kytkentä ja ketjutus käy nopeasti ja helposti. Ensto tarjoaa valaisimiinsa monipuolisen valikoiman erilaisia himmennystekniikoita. 1-10V, painonappi, DALI ja perusvalo-ratkaisut ovat vain esimerkkejä kattavista vaihtoehdoista tilasi ohjaamiseksi. Katso liitetiedostoista video paneelivalaisimen asentamisesta. Lisätietoja Velox Frameless led-valaisinten perheeseen kuuluu monia opaalipintaisia neliönmuotoisia ja pyöreitä malleja. Velox valaisimet ovat osa kodin sisustusta ja voit leikitellä yhdistelemällä niitä samaan tilaan. Luo sisustuksellisia muotoja ja tuo valoa juuri sinne, missä sitä tarvitaan. Valovirrat vaihtelevat 740–2130 lumenia ja ottotehot vastaavasti 11–30 W. Värilämpötiloja löytyy kattavasti 3000 - 4000 K. Suurimmat Velox Frameless -valaisimet soveltuvat valotehoiltaan myös julkitilojen käytävä- ja pukuhuonevalaistukseen. Tuotteet ovat osa laajaa Ensto Velox -tuoteperhettä, johon kuuluvat kaikki kodin valaistustarpeet kattavat led-valaisimet kuten paneelit, alasvalot, listat ja nauhat. Enston alasvalo Velox ALFD125PU IP44 11W/840 led -tuotteen liitetiedostoista löydät valonsäädintaulukon, josta näet mitkä himmentimet sopivat mihinkin valaisimeen.